Answer:395.6 m/s
Explanation:
Given
mass of bullet 
mass of wood block 
Length of string 
Center of mass rises to an height of 
initial velocity of bullet 
let
and
be the velocity of bullet and block after collision
Conserving momentum
-------------1
Now after the collision block rises to an height of 0.38 cm
Conserving Energy for block
kinetic energy of block at bottom=Gain in Potential Energy




substitute the value of
in equation 1


Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.
Answer:
0.00325 moles/liter/second
Explanation:
The tangent line has a slope of (y2 -y1)/(x2 -x1) = (0.35-0.48)/(40-0) = -0.00325.
The rate of the reaction is about 0.00325 moles/liter/second.
_____
This is the rate of decrease of the concentration of A.
If speed = distance/time , then time = speed/distance.
So...
Speed of light = 3*10^8(m/s)
Average distance from Earth to Sun = 149.6*10^9(m)
Therefore, t=(3*10^8(m/s))/(149.6*10^9(m))
I hope this was a helpful explanation, please reply if you have further questions about the problem.
Good luck!