Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.
The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm
D. Atoms.
Explanation:
All the matter is made of elementary particles called "atoms".
Further, an atom is made of electrons, protons and neutrons. The electrons & protons are again made of the fundamental sub-particles, electrons (leptons) and the protons(quarks).
The classification of particles is shown in the figure attached
<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>