Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s
Answer:
you must throw 3 snowballs
Explanation:
We can solve this exercise using the concepts of conservation of the moment, let's define the system as formed by the refrigerator and all the snowballs. Let's write the moment
Initial. Before bumping that refrigerator
p₀ = n m v₀
Where n is the snowball number
Final. When the refrigerator moves
pf = (n m + M) v
The moment is preserved because the forces during the crash are internal
n m v₀ = (n m + M) v
n m (v₀ - v) = M v
n = M/m v/(vo-v)
Let's look for the initial velocity of the balls, suppose the person throws them with the maximum force if it slides in the snow (F = 100N), let's use the second law and Newton
F = m a
a = F / m
The distance the ball travels from zero speed to maximum speed is the extension of the arm (x = 1 m), let's look kinematically for the speed of the balls when leaving the arm
v₁² = v₀² + 2 a x
v₁² = 0+ 2 (100/1) 1
v₁ = 14.14 m / s
This is the initial speed for the crash
v₀ = v = 14.14 m / s
Let's calculate
n = M/m v/ (v₀-v)
n = 10/1 3 / (14.14 -3)
n = 2.7 balls
you must throw 3 snowballs
To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion in relation to those of linear / tangential motion.
We will proceed to find the centripetal acceleration (From the ratio of the radius and angular velocity to the linear velocity) and the tangential acceleration to finally find the total acceleration of the body.
Our data is given as:
The angular speed
The angular acceleration
The distance
The relation between the linear velocity and angular velocity is

Where,
r = Radius
Angular velocity
At the same time we have that the centripetal acceleration is






Now the tangential acceleration is given as,

Here,
Angular acceleration
r = Radius


Finally using the properties of the vectors, we will have that the resulting component of the acceleration would be



Therefore the correct answer is C.
Answer:
B). to the right
Explanation:
Since the direction of magnetic field is into the page
So here we know that

now the velocity is from bottom to top
so we have

now the force on the moving charge is given as

now we have


so force will be towards Right
Answer:u=97.41m/s
Explanation:
Given
inclination 
Horizontal distance travel by Particle 
Vertical height 
Let u be the initial velocity
calculating vertical distance

-------1
Calculating horizontal distance


put value of t in equation 1





at 

