Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s
Answer:
Explanation:
It is given that,
Speed of one quoll around a curve, v = 3.2 m/s (maximum speed)
Radius of the curve, r = 1.4 m
On the curve, the centripetal force is balanced by the frictional force such that the coefficient of frictional is given by :



So, the coefficient of static friction between the quoll's feet and the ground in this trial is 0.74. Hence, this is the required solution.
Answer:
Sample Response: The windsurfer, his board, and the air and water around him are all made of matter. That matter is made up of very small particles called atoms.
Explanation:
i just finished lesson on edgenuity :)
The minimum input force she'll need to lift the ball is 35 N.
Explanation:
Mechanical advantage of a single pulley is 1. As, she applies 70 N of force to lift the bowling ball, so the output force(weight of the ball) is also 70 N.
Now, adding another pulley gives a mechanical advantage of 2. We have,
M.A = (Output Force)/(Input Force)
Substituting the values we get,

= 35 N
Input force equals to 35 N needs to be applied.