Answer:
Here's what I get
Explanation:
A. Distance between A and B.
h = -½gt²
The stones go faster the farther they fall.
Stone A has already reached 5 m when B is released.
When B reaches 5 m, A has dropped further and is falling even faster.
The distance between the stones increases with time.
Figure 1 shows this effect in a graph of height vs. time.
B. Speed of Stone B
v² = 2gh =2 × ( -9.81 m·s⁻²) × (-5 m) = 98.1 m·s⁻²
v = 9.9 m/s
The stone is travelling at 9.9 m/s when it reaches 5 m.
C. Velocity vs time
v = -gt
Both stones accelerate at the same rate.
When Stone B has reached 10 m at time t, Stone A is falling much faster.
Fig. 2 shows this in a graph of velocity vs time.