Answer:
The speed of bullet and wooden bock coupled together, V = 22.22 m/s
Explanation:
Given that,
Mass of the bullet, m = 0.04 Kg
Mass of the wooden block, M = 0.5 Kg
The initial velocity of the bullet, u = 300 m/s
The initial velocity of the wooden block, U = 0 m/s
The final velocity of the bullet and wooden bock coupled together, V = 0 m/s
According to the conservation of linear momentum, the total momentum of the body after impact is equal to the total momentum before impact.
Therefore,
mV + MV = mu + MU
V(m+M) = mu
V = mu/(m+M)
Substituting the values in the above equation,
V = 0.04 Kg x 300 m/s / (0.04 Kg+ 0.5 Kg)
= 22.22 m/s
Hence, the speed of bullet and wooden bock coupled together, V = 22.22 m/s
<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>
Answer:
Energy resources can be measured. They will include the fossil fuels, geothermal and hydroelectric potential, and increasingly the renewable resources. When the US list is compared to the World it is considered energy Rich. When Japan's list is compared to the world standard it considered energy poor.
A changing technology like nuclear fusion could substantially change the assessment.
Japan does not have any substantial, oil, coal, gas, deposits, while the US does.
Explanation:
Answer:
True, True, False, False, False, False.
Explanation:
The refraction index of a material is given by the formula n=c/v, where c is the speed of light in vacuum and v the speed of light in the material. If a ray of light crosses a boundary between two transparent materials and the medium the ray enters has a larger index of refraction it means that in this new medium the speed of light is smaller than on the other one, and then its wavelength is also reduced since f must remain the same (and
), otherwise there is a discontinuity on number of vibrations per second, which cannot happen. So we know that:
1) The wavelength of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. True.
2) The frequency of the light remains constant as it transitions between materials. True.
3) The speed of the light remains constant as it transitions between materials. False.
4) The speed of the light increases as it enters the medium with the greater index of refraction. False.
5) The frequency of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. False.
6) The wavelength of the light remains constant as it transitions between materials. False.
Answer:
Explanation:
Given
W amount of work is done on the system such that it acquires v velocity after operation(initial velocity)
According to work energy theorem work done by all the forces is equal to change in kinetic energy of object

where m=mass of object
v=velocity of object
When the object is already have velocity v then the final speed is given by work energy theorem

From 1 and 2 we get


