Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.
In the movement of the weight in vertical circle, using momentum balance, the largest tension is at the bottom of the circle. This is represented by:
<span>F = T - m g </span>
<span>T = F + m g
</span>F (centripetal) = mv^2/r
<span>= m v^2 / r + m g </span>
<span>m v^2 / r = T - m g </span>
<span>T= 0.5m * 100kgm/s^2 / 0.2kg - 9.81m/s^2 * 0.5m </span>
<span>T= 245 m^2/s^2 </span>
Let us assume the upstream rowing rate of Alicia = x
Let us assume the downstream rowing rate of Alicia = y
We already know that
Travelling time = Distance traveled/rowing rate
Then
6/(x + 3) = 4/x
6x = 4x + 12
6x - 4x = 12
2x = 12
x = 6
Then
Rowing rate of Alicia going upstream = 6 miles per hour
Rowing rate of Alicia going downstream = 9 miles per hour.
Answer:
Q = ba⁴ * ε₀
Explanation:
From Gauss's Law, we know that
flux Φ = Q / ε₀
where ε₀ = 8.85e-12 C²/N·m²
and also,
Φ = EAcosθ
The field is directed along the x-axis, so that all of the flux passes through the side of the cube at x = a. This means that θ = 0º, and thus
Φ = EAcos0
Φ = EA
E = bx² meanwhile, we are interested in the point where x = a, so we substitute and then
E = ba²
Since A = a² for the cube face, we have
Q / ε₀ = E * A
Q / ε₀ = ba² * a²
so that
Q = ba⁴ * ε₀
Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.