Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
Physical properties are the properties in which there is no change in chemical composition of a substance. On the other hand, chemical properties are the properties which change the chemical composition of a substance.
For example, when water boils at
then it changes into vapor state whereas when water freezes at
then it changes state from liquid to solid.
This means only physical state of water is changing and there is no change in chemical composition of water.
Hence, we can conclude that best option describing given information is that these are the physical changes water undergoes.
Answer:
Speed of the this part is given as

Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate
Explanation:
As we know by the momentum conservation of the system
we will have

here we know that

the momentum of two parts are equal in magnitude but perpendicular to each other
so we will have


now from above equation we have



Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate
Given:
Ca = 3Cb (1)
where
Ca = heat capacity of object A
Cb = heat capacity f object B
Also,
Ta = 2Tb (2)
where
Ta = initial temperature of object A
Tb = initial temperature of object B.
Let
Tf = final equilibrium temperature of both objects,
Ma = mass of object A,
Mb = mass of object B.
Assuming that all heat exchange occurs exclusively between the two objects, then energy balance requires that
Ma*Ca*(Ta - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb) (3)
Substitute (1) and (2) into (3).
Ma*(3Cb)*(2Tb - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb)
3(Ma/Mb)*(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Define k = Ma/Mb, the ratio f the masses.
Then
3k(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Tf(1+3k) = Tb(1+6k)
Tf = [(1+6k)/(1+3k)]*Tb
Answer:

where
Answer:
C. Between North and West
Explanation:
Since all have equal masses and the red ball and green ball are moving in south and east direction, the blue ball would most likely be moving between the north and West direction.