Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Answer:
South and West
Explanation:
Those people are pushing the hardest. It will move south faster than it moves west.
m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
The sentence can be completed as follows:
<span>The motion of an object moving with uniform circular motion is always tangential to the circle, so the speed of an object moving in a circle is known as tangential speed.
The object moves by uniform circular motion due to the presence of a force (called centripetal force) pointing toward the center of the circle. Due to the presence of this force, the object experiences an acceleration (called centripetal acceleration) that makes the object turning in a circle. This centripetal acceleration changes only the direction of the velocity of the object, not its magnitude, which is called tangential speed and it is constant.</span>
<span>With a half-life of 700 million years, U-235 would have had twice as much mass at a time 700 MYA. This would have put the mass at 100kg at that time. Going back another 50 million years would be (50/700) or 1/14 of the half-life, or (1/2 * 1/14), or 1/28 of the total mass. 1/28 of 100kg is 3.57kg, so the amount present at the 750MYA mark would be approximately 103.57kg of U-235.</span>