The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.
Answer:

Given:
Radius of ball bearing (r) = 1.5 mm = 0.15 cm
Density of iron (ρ) = 7.85 g/cm³
Density of glycerine (σ) = 1.25 g/cm³
Terminal velocity (v) = 2.25 cm/s
Acceleration due to gravity (g) = 980.6 cm/s²
To Find:
Viscosity of glycerine (
)
Explanation:


Substituting values of r, ρ, σ, v & g in the equation:






Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
The acceleration is the change of speed/velocity over time. Thus to calculate this you do (V1-V2)/T or (11.2-9.6)/4 or 0.4 m/s^2