The answer is B. I don’t think I need to explain this,
Mean is average, Mode is the most common number, and Median is the middle number when you put the numbers is numerical order from least to greatest
not enough information is given to determine the velocity of the object at time to=0.00s
Answer:
H = 109.14 cm
Explanation:
given,
Assume ,
Total energy be equal to 1 unit
Balance of energy after first collision = 0.78 x 1 unit
= 0.78 unit
Balance after second collision = 0.78 ^2 unit
= 0.6084 unit
Balance after third collision = 0.78 ^3 unit
= 0.475 unit
height achieved by the third collision will be equal to energy remained
H be the height achieved after 3 collision
0.475 ( m g h) = m g H
H = 0.475 x h
H = 0.475 x 2.3 m
H = 1.0914 m
H = 109.14 cm
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.