In would say that you may have water in your brakes which may have gotten in the brake lines or in the brake discs so that could cause the brakes to malfunction due to driving through the pools of water so the brakes should be examined as soon as possible.
The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Answer:
THE ANSWER IS: contains nearly all of the atom's volume.
Explanation:
Magnet moving left to right
The correct answer to the question is- 
CALCULATION:
As per the question, the electric field generated by the source charge is 1236 N/C at a distance of 4 m.
Hence , electric field E = 1236 N/C.
The distance of the point R = 4m
We are asked to calculate the charge possessed by the source.
The electric field produced by a source charge of Q at a distance R is calculated as -
Electric field E = 
Here,
is called the absolute permittivity of the free space.
Hence, the charge of source is calculated as -
Q = 
= 
= 
= 
= 
Hence, the charge of source is 