For circular motion.
Centripetal acceleration = mv²/r = mω²r
Where v = linear velocity, r = radius = diameter/2 = 1/2 = 0.5m
m = mass = 175g = 0.175kg.
Angular speed, ω = Angle covered / time
= 2 revolutions / 1 second
= 2 * 2π radians / 1 second
= 4π radians / second
Centripetal Acceleration = mω²r = 0.175*(4π)² * 0.5 Use a calculator
≈13.817 m/s²
The magnitude of acceleration ≈13.817 m/s² and it is directed towards the center of rotation.
Tension in the string = m*a
= 0.175*13.817
= 2.418 N
Answer:
The distance the piece travel in horizontally axis is
L=3.55m
Explanation:





Now the angular velocity is the blade speed so:
assuming no air friction effects affect blade piece:
time for blade piece to fall to floor

Now is the same time the piece travel horizontally

blade piece travels HORIZONTALLY = (24.5)(0.397) = 9.73 m ANS
Answer:
D) accelerate but will not spin.
Explanation:
On the off chance that there is no air resistance the object will accelerate yet won't turn, this is on the grounds that without air resistance same force is applied on each bit of the object. Force on each segment is coordinated descending i.e parallel force. So there is no force to deliver spin movement in it.
It will accelerate because of gravity
Answer:
Force is repulsive hence direction of force is away from wire
Explanation:
The first thing will be to draw a figure showing the condition,
Lets takeI attractive force as +ve and repulsive force as - ve and thereafter calculating net force on outer left wire due to other wires, net force comes out to be - ve which tells us that force is repulsive, hence direction of force is away from wire as shown in figure in the attachment.
Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side
