The answer is reverse faults.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
Answer:
A: 4 times as much
B: 200 N/m
C: 5000 N
D: 84,8 J
Explanation:
A.
In the first question, we have to caculate the constant of the spring with this equation:

Getting the k:
![k=\frac{m*g}{x} =\frac{0,2[kg]*9,81[\frac{m}{s^{2} } ]}{0,05[m]} =39,24[\frac{N}{m}]](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7Bm%2Ag%7D%7Bx%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C2%5Bkg%5D%2A9%2C81%5B%5Cfrac%7Bm%7D%7Bs%5E%7B2%7D%20%7D%20%5D%7D%7B0%2C05%5Bm%5D%7D%20%3D39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D)
Then we can calculate how much the spring stretch whith the another mass of 0,2kg:
![x=\frac{m*g}{k} =\frac{0,4[kg]*9,81[\frac{m}{s^{2} } ]}{39,24[\frac{N}{m}]} =0,1[m]\\](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D%5Cfrac%7Bm%2Ag%7D%7Bk%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C4%5Bkg%5D%2A9%2C81%5B%5Cfrac%7Bm%7D%7Bs%5E%7B2%7D%20%7D%20%5D%7D%7B39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%7D%20%3D0%2C1%5Bm%5D%5C%5C)
The energy of a spring:

For the first case:
![E=\frac{1}{2} *39,24[\frac{N}{m}]*(0,05[m])^{2} =0,049 [J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%2A%280%2C05%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%3D0%2C049%20%5BJ%5D)
For the second case:
![E=\frac{1}{2} *39,24[\frac{N}{m}]*(0,1[m])^{2} =0,0196 [J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%2A%280%2C1%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%3D0%2C0196%20%5BJ%5D)
If you take the relation E2/E1 = 4.
B.
We have the next facts:
x=0,005 m
E = 0,0025 J
Using the energy equation for a spring:
⇒![k=\frac{E*2}{x^{2} } =\frac{0,0025[J]*2}{(0,005[m])^{2} } =200[\frac{N}{m} ]](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7BE%2A2%7D%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C0025%5BJ%5D%2A2%7D%7B%280%2C005%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%7D%20%3D200%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%20%5D)
C.
The potential energy of the diver will be equal to the kinetic energy in the moment befover hitting the watter.
![E=W*h=500[N]*10[m]=5000[J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3DW%2Ah%3D500%5BN%5D%2A10%5Bm%5D%3D5000%5BJ%5D)
Watch out the units in this case, the 500 N reffer to the weighs of the diver almost relative to the earth, thats equal to m*g.
D.
The work is equal to the force acting in the direction of the motion. so we have to do the diference beetwen angles to obtain the effective angle where the force is acting: 47-15=32 degree.
The force acting in the direction of the ramp will be the projection of the force in the ramp, equal to F*cos(32). The work will be:
W=F*d=F*cos(32)*d=10N*cos(32)*10m=84,8J
Answer:
6.18 m/s
Explanation:
Roller skate collision
The final direction of the system (me=M + person=P) velocity vector is at an angle; Ф, to the direction running south to north. Apply the component form of the impulse-momentum equation, firstly;
x-axis component form (+x east);
+
+
=
+
Ф
60 ·8 + 0 = (60 + 80)
Ф
480 = 140
Ф................. (I)
y-axis component form (+y north);
+
+
=
+ 
Ф
0 + 80.9 = (60 + 80)
Ф
720=
140
Ф
140Vf=
Ф......................................(2)
Substituting (2) into (1) to give the angle;
480 = 720tan Ф
Ф = arctan(0.67) =33.69°.......................(3)
Evaluating (1) with (3) gives the velocity magnitude
480 = 140Vfsin 33.69°
Vf=6.18 m/s
note 1:
This angle corresponds to a direction; 90° - 33.69° = 56.31° north of east.