Two Factors That Affect How Much Gravity Is on an Object. Gravity is the force that gives weight to objects and causes them to fall to the ground when dropped. Two major factors, mass and distance, affect the strength of gravitational force on an object.
Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%
Answer:
Explanation:
i = Imax sin2πft
given i = 180 , Imax = 200 , f = 50 , t = ?
Put the give values in the equation above
180 = 200 sin 2πft
sin 2πft = .9
sin2π x 50t = .9
sin 360 x 50 t = sin ( 360n + 64 )
360 x 50 t = 360n + 64
360 x 50 t = 64 , ( putting n = 0 for least value of t )
18000 t = 64
t = 3.55 ms .
Answer:
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Explanation:
The electric field is given by
dE = k dq / r²
In this case as we have a continuous load distribution we can use the concept of linear density
λ= Q / x = dq / dx
dq = λ dx
We substitute in the equation
∫ dE = k ∫ λ dx / x²
We integrate
E = k λ (-1 / x)
We evaluate between the lower limits x = x₀- x₂ and higher x = x₀-x₁
E = k λ (-1 / x₀-x₁ + 1 / x₀-x₂)
E = k λ (x₂ -x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
We replace the density
E = k (Q / (x₂-x₁)) [(x₂-x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)]
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Answer:
The object has 2 meter length. This means the length is any quantity with a dimension distance. The definition of the length is how long something is or amount of space. In the given data it is stated that, the object is something that has a length of 2 meter.
<em>Let's take examples to understand. </em>
For example a thread or a table is an object which has a total length of 2 meters.
Another example is something we are measuring it gives us a result of 2 meters of length by using a meter scale or meter tape.
Length is a measure of distance and it is a fundamental quantity. Meter is a international system of units (SI units).