The climber move 0.19 m/s faster than surfer on the nearby beach.
Since both the person are on the earth, and moves with the constant angular velocity of earth, however there linear velocity is different.
Number of seconds in a day, t=24*60*60=86400 sec
The linear speed on the beach is calculated as
V1=
Here, t is the time
Plugging the values in the above equation
V1=
=465.421 m/s
Velocity on the mountain is calculated as
V2=
Plugging the values in the above equation
V2=
=465.61 m/s
Therefore person on the mountain moves faster than the person on the beach by 465.61-465.421=0.19 m/s
v = 400m/58s = 6.9m/s
v = 400m/60s = 6.7m/s
6.9m/s - 6.7m/s = .2m/s difference
60sec - 58 sec = 2 sec
v =Δx/t
Δx = vt
Δx = (.2m/s)(2sec)
Δx = .4m
therefore, the answer is .4m
Answer:
Proton: v=0.689 m/s
Neutron: v=0.688 m/s
Electron: v=1265.078 m/s
Alpha particle: v=0.173 m/s
Explanation:
De Broglie equation allows you to calculate the “wavelength” of an electron or any other particle or object of mass m that moves with velocity v:
λ=
h is the Planck constant: 6.626×10⁻³⁴
We know that the wavelength of the particle is 575 nm (575×10⁻⁹m), so we find the velocity v for each particle:
λ=
v=h÷(mλ)
<u>Proton:</u>
m=1.673×10⁻²⁴ g ·
=1.673×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.673×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.689 m/s
<u>Neutron:</u>
m=1.675×10⁻²⁴ g ·
=1.675×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.675×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.688 m/s
<u>Electron:</u>
m= 9.109×10⁻²⁸ g ·
=9.109×10⁻³¹ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(9.109×10⁻³¹ kg×575×10⁻⁹m)
v=1265.078 m/s
<u>Alpha particle:</u>
m=6.645×10⁻²⁴ g ·
=6.645×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(6.645×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.173 m/s
In this 2-dimensional graph, the x-component of each vector is the horizontal distance from the origin, while the y-component of each vector is the vertical distance from the origin. It can be seen that the c vector is 1 vertical unit away from the origin, which means that it has a y-component of 1.
Weight of the carriage 
Normal force 
Frictional force 
Acceleration 
Explanation:
We have to look into the FBD of the carriage.
Horizontal forces and Vertical forces separately.
To calculate Weight we know that both the mass of the baby and the carriage will be added.
- So Weight(W)

To calculate normal force we have to look upon the vertical component of forces, as Normal force is acting vertically.We have weight which is a downward force along with
, force of
acting vertically downward.Both are downward and Normal is upward so Normal force 
- Normal force (N)

- Frictional force (f)

To calculate acceleration we will use Newtons second law.
That is Force is product of mass and acceleration.
We can see in the diagram that
and
component of forces.
So Fnet = Fy(Horizontal) - f(friction) 
- Acceleration (a) =

So we have the weight of the carriage, normal force,frictional force and acceleration.