Answer:
6.18 m/s
Explanation:
Roller skate collision
The final direction of the system (me=M + person=P) velocity vector is at an angle; Ф, to the direction running south to north. Apply the component form of the impulse-momentum equation, firstly;
x-axis component form (+x east);
+
+
=
+
Ф
60 ·8 + 0 = (60 + 80)
Ф
480 = 140
Ф................. (I)
y-axis component form (+y north);
+
+
=
+ 
Ф
0 + 80.9 = (60 + 80)
Ф
720=
140
Ф
140Vf=
Ф......................................(2)
Substituting (2) into (1) to give the angle;
480 = 720tan Ф
Ф = arctan(0.67) =33.69°.......................(3)
Evaluating (1) with (3) gives the velocity magnitude
480 = 140Vfsin 33.69°
Vf=6.18 m/s
note 1:
This angle corresponds to a direction; 90° - 33.69° = 56.31° north of east.
Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s
Answer:
The Position of the object L = 0.172 m
Explanation:
The detailed explanation of the question is given in the attach document.
It is required an infinite work. The additional electron will never reach the origin.
In fact, assuming the additional electron is coming from the positive direction, as it approaches x=+1.00 m it will become closer and closer to the electron located at x=+1.00 m. However, the electrostatic force between the two electrons (which is repulsive) will become infinite when the second electron reaches x=+1.00 m, because the distance d between the two electrons is zero:

So, in order for the additional electron to cross this point, it is required an infinite amount of work, which is impossible.
A sound wave. Because in a vacuum there is no medium in a vacuum. And the only wave that requires a medium to travel through is a sound wave.