Answer:
The minimum speed of the box bottom of the incline so that it will reach the skier is 8.19 m/s.
Explanation:
It is given that,
Mass of the box, m = 2.2 kg
The box is inclined at an angle of 30 degrees
Vertical distance, d = 3.1 m
The coefficient of friction, 
Using the work energy theorem, the loss of kinetic energy is equal to the sum of gain in potential energy and the work done against friction.


W is the work done by the friction.







v = 8.19 m/s
So, the speed of the box is 8.19 m/s. Hence, this is the required solution.
A device that uses electricity and magnetism to create motion is called a "Motor" (which converts electric energy into mechanical energy) & <span>In a reverse process, a device that uses motion and magnetism can be used to create "Electromagnetism".
In short, 1st Blank = Motor
2nd Blank = Electromagnetism
Hope this helps!</span>
Answer:
a) 2250 J
b) 0 J
c) 2250 J
Explanation:
a) Since, the process is isochoric
the change in internal energy

Here, n = 0.2 moles
Cv = 12.5 J/mole.K
We have to find T_f so we can use gas equation as
![\frac{P_1V_1}{P_2V_2} =\frac{T_i}{T_f}\\Since, V_1=V_2 [isochoric/process]\\\Rightarrow \frac{P_{atm}}{4P_{atm}} = \frac{300}{T_f} \\\Rightarrow T_f = 1200 K](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BP_1V_1%7D%7BP_2V_2%7D%20%3D%5Cfrac%7BT_i%7D%7BT_f%7D%5C%5CSince%2C%20V_1%3DV_2%20%20%20%20%5Bisochoric%2Fprocess%5D%5C%5C%5CRightarrow%20%5Cfrac%7BP_%7Batm%7D%7D%7B4P_%7Batm%7D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B300%7D%7BT_f%7D%20%5C%5C%5CRightarrow%20T_f%20%3D%201200%20K)
So, 
b) Since, the process is isochoric no work shall be done.
c) By first law of thermodynamics we have

Since, Q is positive 2250 J of heat will flow into the system.
This type of listening response is called back-channel signal. This allows the speaker to know that the listener is attentive or willing to engage a conversation between them. It is shown through short utterances, facial expressions, head nods and others.