Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
Pound is the product of slug and foot/square second.
Explanation:
We are given that
Force=1 N
1N=
We have to find the units comprise the pound.
Force=1 Pound
Mass=Slug
Acceleration=
Therefore,
1 pound=
Therefore, we can write as 1 pound is equal to the product of slug and ft/square second.
Hence, pound is the product of slug and foot/square second.
Answer:
The distance between the earth and the star is increasing.
Explanation:
When we observe an object and its electromagnetic radiation has been displaced to blue, it means that it is getting closer to us, causing the light waves it emits to get closer together and its wavelength to decrease towards blue, this is knowm as blueshift.
On the contrary, when an object is rapidly moving away from us, the light waves or electromagnetic radiation it emits have been stretched from their normal wavelength to a longer wavelength, towards the red part of the spectrum. This is known as redshift.
This phenomenon of changes in wavelength and frequency due to movement (whether the source approaches or moves away) is described by the Doppler effect.
So for this case because the light we perceive from the star has moved to the red part of the visible spectrum, we can conclude that it is moving away from the earth, and that the distance between the star and the earth is increasing.