Answer:
circuit sketched in first attached image.
Second attached image is for calculating the equivalent output resistance
Explanation:
For calculating the output voltage with regarding the first image.

![Vout = 5 \frac{2000}{5000}[/[tex][tex]Vout = 5 \frac{2000}{5000}\\Vout = 5 \frac{2}{5} = 2 V](https://tex.z-dn.net/?f=Vout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5B%2F%5Btex%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%5Btex%5DVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5C%5CVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2%7D%7B5%7D%20%3D%202%20V)
For the calculus of the equivalent output resistance we apply thevenin, the voltage source is short and current sources are open circuit, resulting in the second image.
so.

Taking into account the %5 tolerance, with the minimal bound for Voltage and resistance.
if the -5% is applied to both resistors the Voltage is still 5V because the quotient has 5% / 5% so it cancels. to be more logic it applies the 5% just to one resistor, the resistor in this case we choose 2k but the essential is to show that the resistors usually don't have the same value. applying to the 2k resistor we have:




so.

Answer:
<h3>The answer is 4.53 kgm/s</h3>
Explanation:
The momentum of an object can be found by using the formula
<h3>momentum = mass × velocity</h3>
From the question
mass = 62 g = 0.062 kg
velocity = 73 m/s
We have
momentum = 0.062 × 73 = 4.526
We have the final answer as
<h3>4.53 kgm/s</h3>
Hope this helps you
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)
<span>5.98 x 10^-2 ohms.
Resistance is defined as:
R = rl/A
where
R = resistance in ohms
r = resistivity (given as 1.59x10^-8)
l = length of wire.
A = Cross sectional area of wire.
So plugging into the formula, the known values, including the area of a circle being pi*r^2, gives:
R = 1.59x10^-8 * 3.00 / (pi * (5.04 x 10^-4)^2)
R = (4.77 x 10^-8) / (pi * 2.54016 x 10 ^-7)
R = (4.77 x 10^-8) / (7.98015 x 10^-7)
R = 5.98 x 10^-2 ohms
So that wire has a resistance of 5.98 x 10^-2 ohms.</span>
The value of the swimmer's power output is calculated by dividing the work done by the time it took for the work to be completed. From the given in this item,
P = 3560 J/ 55 s = 64.73 W
Rounding off to two significant figures will give us 65 W.