If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s
Answer:
a = 0.5 m/s²
Explanation:
Applying the definition of angular acceleration, as the rate of change of the angular acceleration, and as the seats begin from rest, we can get the value of the angular acceleration, as follows:
ωf = ω₀ + α*t
⇒ ωf = α*t ⇒ α =
= 
The angular velocity, and the linear speed, are related by the following expression:
v = ω*r
Applying the definition of linear acceleration (tangential acceleration in this case) and angular acceleration, we can find a similar relationship between the tangential and angular acceleration, as follows:
a = α*r⇒ a = 0.067 rad/sec²*7.5 m = 0.5 m/s²
I think it’s c. if not i’m sorry!!
Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:
