Answer:
the ice cube melted due to the absorption of heat from the surrounding of the ice, the has a heat capacity of zero so it turns it from its solid state to its liquid state which leads to the formation of the puddle
Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Answer: 7.66 m/s
Explanation:
This situation is related to free fall (vertical motion). Hence, this can be considered a one-dimension problem and we can use the following equation:
Where:
is the final velocity of the egg at the asked height
is the initial velocity of the egg
is the acceleration due gravity
is the distance at which the egg is from the nest, when it is
from the ground
Isolating
:
Substituting the known values:
This is the final velocity of the egg
For this problem, we use the conservation of momentum as a solution. Since momentum is mass times velocity, then,
m₁v₁ + m₂v₂ = m₁v₁' + m₂v₂'
where
v₁ and v₂ are initial velocities of cart A and B, respectively
v₁' and v₂' are final velocities of cart A and B, respectively
m₁ and m₂ are masses of cart A and B, respectively
(7 kg)(0 m/s) + (3 kg)(0 m/s) = (7 kg)(v₁') + (3 kg)(6 m/s)
Solving for v₁',
v₁' = -2.57 m/s
<em>Therefore, the speed of cart A is at 2.57 m/s at the direction opposite of cart B.</em>
Answer:
The intensity I₂ of the light beam emerging from the second polarizer is zero.
Explanation:
Given:
Intensity of first polarizer = Io/2
For the second polarizer, the intensity is equal:
