Answer:

Explanation:
Let m be the mass of a little car and m' be the mass of another car.
We know that,
Force = mass × acceleration
ATQ,
m × a = 2m × a'
a = 2 × a'

So, the acceleration of another little car is equal to
.
His answer was incorrect because according to ohm's law the formula used should have been R=V/I instead of multiplying and the answer should be 8ohms
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.