Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
<span>Hello!
We have the following data:
</span>
Time (T) = ? (in minutes)
Power (P) = 3 kW → 3000 W
Energy (E) = 9 MJ → 9000000 J or (W/s)
Formula of the consumption of electric energy:

Solving:




How many minutes can it run for? (<span>Let's convert in minutes)
</span>
1 minute --------- 60 seconds
y minute --------- 3000 seconds

<span>Product of extremes equals product of means
</span>




I hope this helps! =)
<span>
</span>
The Energy is Kinetic Energy.
Kinetic Energy = 1/2*mv², Where m is mass in kg, v is velocity in m/s
Energy is 33750 Juoles, v = 30m/s
1/2*mv² = E
1/2*m*30² = 33750
m = (2*33750) / (30²) Using a calculator
m = 75 kg
Mass of object is 75 kg.
Answer:
A = 2.36m/s
B = 3.71m/s²
C = 29.61m/s2
Explanation:
First, we convert the diameter of the ride from ft to m
10ft = 3m
Speed of the rider is the
v = circumference of the circle divided by time of rotation
v = [2π(D/2)]/T
v = [2π(3/2)]/4
v = 3π/4
v = 2.36m/s
Radial acceleration can also be found as a = v²/r
Where v = speed of the rider
r = radius of the ride
a = 2.36²/1.5
a = 3.71m/s²
If the time of revolution is halved, then radial acceleration is
A = 4π²R/T²
A = (4 * π² * 3)/2²
A = 118.44/4
A = 29.61m/s²