electric field between mid point of two charges is given by

here we have



now similarly for other charge



so the net electric field will be given as


Answer:
The answer is below
Explanation:
Given that:
mass (m) = 86 kg, distance (L) = 2.75 m, θ = 31°, force (F) = 595 N, initial velocity (
) = 2.4 m/s, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
The net work can be gotten from the equation:

From the work-energy theorem equation, we can get her speed at the top of the ramp (
)
Hence:

First we will find the speed of the ball just before it will hit the floor
so in order to find the speed of the cart we will first use energy conservation



So by solving above equation we will have

now in order to find the momentum we can use



(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
Answer:
a = the lowest critical speed of the shaft 882.81 rad/s
b = new diameter 0.05m or 50mm
c = critical speed 1765.62rad/s
Explanation:
see the attached file