The frequency of bird chirping hear by hiran will be 1.77 kHz.
<u>Explanation:</u>
As per Doppler effect, the observer will feel a decrease in the frequency of the receiving signal if the source is moving away from the observer. So the shifted frequency is obtained using the below equation:

Here , c is the speed of sound, Vs is the velocity of source with which it is moving away. f is the original frequency of source and f' is the frequency shift heard by the observer.
As here, f = 1800 Hz, Vs= 6 m/s and c = 343 m/s, then

So, the frequency of bird chirping hear by hiran will be 1.77 kHz.
Answer:
( About ) 6.8nC
Explanation:
We are given the equation |Q2| = mgd^2 / kQ1. Let us substitute known values into this equation, but first list the given,
Charge Q2 = +45nC = (45 × 10⁻⁹) C
mass of charge Q2 = 4.5 μg, force of gravity = 4.5 μg × 9.8 m/s² = ( 4.41 × 10^-5 ) N,
Distance between charges = 25 cm = 0.25 m,
k = Coulomb's constant = 9 × 10^9
_______________________________________________________
And of course, we have to solve for the magnitude of Q2, represented by the charge magnitude of the charge on Q2 -
(4.41 × 10^-5) = [(9.0 × 10⁹) × (45 × 10⁻⁹) × Q₂] / 0.25²
_______________________________________________________
Solution = ( About ) 6.8nC
Answer: -2 km
Explanation:
If we imagine Jin's movement to be the hypothenuse of a right triangle, then the southern component of Jin's movement corresponds to the side of the triangle opposite to the angle of 30 degrees. Therefore, the magnitude of this southern component is given by
However, the angle of 30 degrees is south of east: this means that the direction of this southern component is south, and since we generally take north as positive direction, we must add a negative sign, so the correct answer is
-2 km
Explanation:
The dimension of the book is 1.75 m × 2.25 m. If the book ends up at its initial position. The displacement of the book is equal to zero as the object reaches to its initial position.
If it completes its motion in 23 s, t = 23 s
Total displacement of the book is equal to its perimeter. It is given by :

The net displacement divided by total time taken is called the average velocity of an object. Here, the displacement is 0. So, average velocity is 0.
The average speed of an object is given by :


v = 0.347 m/s
So, the average speed of the book is 0.347 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
Ethnomethodology theory
Explanation:
Take note of the fact that we are told Kevin worries that the police will stop and question him even though he has not done anything wrong.
This statement shows us that Kevin already understood his society from past experiences, and thus he tries to avoid social interactions with particular member of his society (the police) who may be show discrimination towards him.