Answer: 15.8
Explanation:
You are given that the
Object distance U = 32 cm
Focal length F = 30.1 cm
First calculate the image distance V by using the formula
1/F = 1/U + 1/V
Substitute F and V into the formula
1/30.1 = 1/32 + 1/V
1/V = 1/30.1 - 1/32
1/V = 0.00197259
Reciprocate both sides
V = 506.94 cm
Magnification M is the ratio of image distance to object distance.
M = V/U
substitute the values of V and U into the formula
M = 506.94/32
M = 15.8
Therefore, the magnification of the image is 15.8 or approximately 16.
Answer:
the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
Explanation:
Since airplane is moving horizontally with constant speed v
so when object is dropped from the plane then the speed of the object will be same as that of the speed of the airplane
so we can say that two object when dropped after some interval of time then they always lie in same vertical line
now we know that they both have same acceleration in vertical line so the motion of two objects relative to each other in vertical direction is always uniform motion because they have no acceleration with respect to each other
So the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
Answer:
The kinetic energy INCREASES as the roller coaster goes downhill.
Kinetic energy is greatest at POINT 2
Potential energy is greatest at POINT 1
Kinetic energy is decreasing while potential energy is increasing between points 3 AND 4
Which chart comes closest to the relationship between kinetic energy and potential energy at point 6 - CHART OF ANY POINT IN THE SAME HEIGHT AS OF 6
Explanation:
⇒As the potential energy increases , kinetic energy decreases.
⇒Potential energy here is gravitational potential energy.
⇒Thus, more we move away from the centre of the earth , more will be the gravitational potential energy or decrease in kinetic energy
A. Density only depends on the substance. It doesn't matter whether you have a little chip of it or a supertanker full of it ... the density doesn't change.
I think it’s c. if not i’m sorry!!