Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
Answer:
beta particles
Explanation:

Given mass = 14.0 g
Molar mass = 137 g/mol

According to avogadro's law, 1 mole of every substance weighs equal to its molecular mass and contains avogadro's number
of particles.
1 mole of cesium contains atoms =
0.102 moles of cesium contains atoms =
The relation of atoms with time for radioactivbe decay is:

Where
=atoms left undecayed
= initial atoms
t = time taken for decay = 3 minutes
= half life = 30.0 years =
minutes
The fraction that decays : 
Amount of particles that decay is = 
Thus
beta particles are emitted by a 14.0-g sample of cesium-137 in three minutes.
Answer: a= ff+fh/m
Explanation: bc khan academy said it was d. a=ff +fh/m
Answer:
The electric field strength is 
Solution:
As per the question:
Area of the electrode, 
Charge, q = 50 nC = ![50\times 10^{- 9} C[/etx]Distance, x = 2 mm = [tex]2\times 10^{- 3} m](https://tex.z-dn.net/?f=50%5Ctimes%2010%5E%7B-%209%7D%20C%5B%2Fetx%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3EDistance%2C%20x%20%3D%202%20mm%20%3D%20%5Btex%5D2%5Ctimes%2010%5E%7B-%203%7D%20m)
Now,
To calculate the electric field strength, we first calculate the surface charge density which is given by:

Now, the electric field strength of the electrode is:

where


