Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
Answer:
A.)1.52cm
B.)1.18cm
Explanation:
angular speed of 120 rev/min.
cross sectional area=0.14cm²
mass=12kg
F=120±12ω²r
=120±12(120×2π/60)^2 ×0.50
=828N or 1068N
To calculate the elongation of the wire for lowest and highest point
δ=F/A
= 1068/0.5
δ=2136MPa
'E' which is the modulus of elasticity for alluminium is 70000MPa
δ=ξl=φl/E =2136×50/70000=1.52cm
δ=F/A=828/0.5
=1656MPa
δ=ξl=φl/E
=1656×50/70000=1.18cm

Answer:
99.95%
Explanation:
A double pulsar system named PSR J0737-3039A/B in Puppis constellation was discovered in the year 2003. Pulsars are second most densest object in the universe after black holes and they emit radio waves at regular intervals. This pair presented a great and natural setup to test the Theory of General Relativity presented by Einstein in 1915. In this theory Einstein had presented a set of equations on how the space-time fabric will be curved because of the very dense objects such as Neutron stars. It also predicted how the gravitational waves are created because of stars orbiting each other.
A team of astrophysicists led by Michael Kramer, conducted a study on how these gravitational waves will impact the time in which the radio waves emitted by pulsars will reach Earth. The result of the study proved the theory of General Relativity to be accurate up to 99.95%.
Explanation:
It is given that,
Mass of the ball, m = 1 lb
Length of the string, l = r = 2 ft
Speed of motion, v = 10 ft/s
(a) The net tension in the string when the ball is at the top of the circle is given by :



F = 18 N
(b) The net tension in the string when the ball is at the bottom of the circle is given by :



F = 82 N
(c) Let h is the height where the ball at certain time from the top. So,


Since, 

Hence, this is the required solution.