Time taken to complete one oscillation for a pendulum is Time Period, T = 0.5 s
Frequency of the pendulum oscillation = 1 / Time Period => f = 1 / T = 1 / 0.5
Frequency f = 2 Hz
Assuming that all energy of the small ball is transferred
to the bigger ball upon impact, then we can say that:
Potential Energy of the small ball = Kinetic Energy of
the bigger ball
Potential Energy = mass * gravity * height
Since the small ball start at 45 cm, then the height
covered during the swinging movement is only:
height = 50 cm – 45 cm = 5 cm = 0.05 m
Calculating for Potential Energy, PE:
PE = 2 kg * 9.8 m / s^2 * 0.05 m = 0.98 J
Therefore, maximum kinetic energy of the bigger ball is:
<span>Max KE = PE = 0.98 J</span>
Answer:
a) Focal length of the lens is 8 cm which is a convex lens
b) 6 cm
c) The lens is a convex lens and produces a virtual image which is upright and two times larger than the object.
Explanation:
u = Object distance = 4 cm
v = Image distance = -8 cm
f = Focal length
Lens Equation

a) Focal length of the lens is 8 cm which is a convex lens
Magnification

b) Height of image is 2×3 = 6 cm
Since magnification is positive the image upright
c) The lens is a convex lens and produces a virtual image which is upright and two times larger than the object.
Answer:
18.5 m/s
Explanation:
On a horizontal curve, the frictional force provides the centripetal force that keeps the car in circular motion:

where
is the coefficient of static friction between the tires and the road
m is the mass of the car
g is the gravitational acceleration
v is the speed of the car
r is the radius of the curve
Re-arranging the equation,

And by substituting the data of the problem, we find the speed at which the car begins to skid:

<span>(a) 0.0676 l
(b) 67.6 cc
So we've been told that 5.00 L of blood flows through the heart every minute and that the heart beats 74.0 times per minute. So that means that for every beat of the heart, 5.00 L / 74.0 = 0.067567568 L of blood flows through the heart. Rounding to 3 significant figures gives 0.0676 l. Converting from liters to cubic centimeters simply require a multiplication by 1000, so we have 67.6 cc of blood pumped per beat.</span>