Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
34.0 N which is the force that applied to the person by rowboat.
Answer:
option (b)
Explanation:
According to the Pascal's law
F / A = f / a
Where, F is the force on ram, A be the area of ram, f be the force on plunger and a be the area of plunger.
Diameter of ram, D = 20 cm, R = 20 / 2 = 10 cm
A = π R^2 = π x 100 cm^2
F = 3 tons = 3000 kgf
diameter of plunger, d = 3 cm, r = 1.5 cm
a = π x 2.25 cm^2
Use Pascal's law
3000 / π x 100 = f / π x 2.25
f = 67.5 Kgf
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.