Answer:
The friend on moon will be richer.
Explanation:
We must calculate the mass of gold won by each person, to tell who is richer. For that purpose we will use the following formula:
W = mg
m = W/g
where,
m = mass of gold
W = weight of gold
g = acceleration due to gravity on that planet
<u>FOR FRIEND ON MOON</u>:
W = 1 N
g = 1.625 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(1.625 m/s²)
m(moon) = 0.6 kg
<u>FOR ME ON EARTH</u>:
W = 1 N
g = 9.8 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(9.8 m/s²)
m(earth) = 0.1 kg
Since, the mass of gold on moon is greater than the mass of moon on earth.
<u>Therefore, the friend on moon will be richer.</u>
In the circular motion of the hammer, the centripetal force is given by

where m is the mass of the hammer, v its tangential speed and r is the distance from the center of the motion, i.e. the length of the hammer.
Using the data of the problem, we find:
Answer:
Explanation:
Given:
- gravitational field strength of moon at a distance R from its center,

- Distance of the satellite from the center of the moon,

<u>Now as we know that the value of gravity of any heavenly body is at height h is given as:</u>

∴The gravitational field strength will become one-fourth of what it is at the surface of the moon.
Assuming that all energy of the small ball is transferred
to the bigger ball upon impact, then we can say that:
Potential Energy of the small ball = Kinetic Energy of
the bigger ball
Potential Energy = mass * gravity * height
Since the small ball start at 45 cm, then the height
covered during the swinging movement is only:
height = 50 cm – 45 cm = 5 cm = 0.05 m
Calculating for Potential Energy, PE:
PE = 2 kg * 9.8 m / s^2 * 0.05 m = 0.98 J
Therefore, maximum kinetic energy of the bigger ball is:
<span>Max KE = PE = 0.98 J</span>
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s