I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate
Answer:
0.60 m/s
Explanation:
The average velocity from t = a to t = b is:
v_avg = (x(b) − x(a)) / (b − a)
Given that x(t) = 0.36t² − 1.20t, and the time is from 1.0 to 4.0:
v_avg = (x(4.0) − x(1.0)) / (4.0 − 1.0)
v_avg = [(0.36(4.0)² − 1.20(4.0)) − (0.36(1.0)² − 1.20(1.0))] / 3.0
v_avg = [(5.76 − 4.8) − (0.36 − 1.20)] / 3.0
v_avg = [0.96 − (-0.84)] / 3.0
v_avg = 0.60
The average speed is 0.60 m/s.
Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J
Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 