Acceleration, in physics, is the rate of change of velocity of an object with respect to time. <span> Anytime an object's velocity is changing, the object is said to be </span><span>accelerating. It can be calculated as follows:
acceleration = 8.2 - 3.5 / 1.5 = 3.1 m/s</span>²
Hope this answers the question.
Answer:
The net torque is 0.0372 N m.
Explanation:
A rotational body with constant angular acceleration satisfies the kinematic equation:
(1)
with ω the final angular velocity, ωo the initial angular velocity, α the constant angular acceleration and Δθ the angular displacement (the revolutions the sphere does). To find the angular acceleration we solve (1) for α:

Because the sphere stops the final angular velocity is zero, it's important all quantities in the SI so 2.40 rev/s = 15.1 rad/s and 18.2 rev = 114.3 rad, then:

The negative sign indicates the sphere is slowing down as we expected.
Now with the angular acceleration we can use Newton's second law:
(2)
with ∑τ the net torque and I the moment of inertia of the sphere, for a sphere that rotates about an axle through its center its moment of inertia is:
With M the mass of the sphere an R its radius, then:

Then (2) is:

Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


Based on the direction of propagation compared to direction of vibration, waves are classified into:
1- Transverse waves: The direction of propagation of the wave is perpendicular to the direction of vibration of the medium particles.
2- Longitudinal waves: The direction of propagation of the wave is the same as the direction of vibration of the medium particles.
For the question we have here, since the direction of the wave is the same as the direction of vibration of particles, therefore, this wave is a longitudinal wave
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J