From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)
<span><span>Use the periodic table and your knowledge of isotopes to complete these statements.
When polonium-210 emits an alpha particle, the child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 206</span>.</span>
<span><span>I-131 undergoes beta-minus decay. The chemical symbol for the new element is </span><span> ⇒ Xe</span>.</span>
<span><span>Fluorine-18 undergoes beta-plus decay. The child isotope has an atomic mass of </span><span> ⇒ 18</span>.</span>
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer:
F = 316.22 N
Explanation:
Given that,
The wind blows a jay bird south with a force of 300 Newtons.
The jay bird flies north, against the wind, with a force of 100 newtons.
Both the forces are acting perpendicular to each other. The net force is given by the resultant of forces as follows :

Hence, the net force on the jay bird is 316.22 N.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct answer is option c
Explanation:
Faraday states that when there is a change in magnetic field of a coil of a wire, it means that there exist an emf in the circuit which in induced due to the change in the magnetic flux
From the question two separate but nearby coils are mounted along the axis. First coil is connected to the power supply and the current flow is controlled by the supply.When the current alternates, it would produce magnetic field ,also the second coil is connected to an ammeter which indicates the current that is flowing in it when current in the first coil changes
This magnetic field that is produce would cause a change flux which would induce current in the second coil so the ammeter would indicate current flow in the second coil
a is incorrect because the current in fir coil is not change hence flux won't change therefore current is is not induced in second coil
This is the same reason b is incorrect
d is incorrect due to the fact that when the second coil is connected to a power supply by rewiring it to be in series with first coil the law of electromagnetism would no longer hold so he ammeter would show no reading