Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
If a coin is dropped at a relatively low altitude, it's acceleration remains constant. However, if the coin is dropped at a very high altitude, air resistance will have a significant effect. The initial acceleration of the coin will be the greatest. As it falls down, air resistance will counteract the weight of the coin. So, the acceleration will decrease. Although the acceleration decreases, the coin still accelerates, that is why it falls faster. When the air resistance fully counters the weight of the coin, the acceleration will become zero and the coin will fall at a constant speed (terminal velocity). So, the answer should be, The acceleration decreases until it reaches 0. The closest answer is.
a. The acceleration decreases.
3 kilometers, it is just 5/60 or 1/12 multiplied by 36.
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds