Answer:
conserved
Explanation:
During this process the energy is conserved
Answer:
-4500 N
Source: Brainly
The police officer must be angry 0_0
Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m
Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m
Answer:
33.33 %
Explanation:
given,
error last year = 63
error this year = 42
percent decrease in the error = ?
to find the percentage difference in the error formula used is
= 
= 
= 
= 33.33 %
Percentage decrease in the number of error is equal to 33.33%.