Answer:
Initial Velocity is 4 m/s
Explanation:
What is acceleration?
It is the change in velocity with respect to time, or the rate of change of velocity.
We can write this as:

Where
a is the acceleration
v is velocity
t is time
is "change in"
For this problem , we are given
a = 1.2
t = 10
Putting into formula, we get:

So, the change in velocity is 12 m/s
The change in velocity can also be written as:

It is given Final Velocity = 16, so we put it into formula and find Initial Velocity. Shown Below:

hence,
Initial Velocity is 4 m/s
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
Answer:
1.10 m/s
Explanation:
Linear speed is given by
Kinetic energy is given by
Potential energy
PE= mgh
From the law of conservation of energy, KE=PE hence
where m is mass, I is moment of inertia,
is angular velocity, g is acceleration due to gravity and h is height
Substituting m2-m1 for m and 0.5l for h,
for
we obtain
and making v the subject
For the rod, moment of inertia
and for sphere
hence substituting 0.5L for R then
For the sphere on the left hand side, moment of inertia I
while for the sphere on right hand side,
The total moment of inertia is therefore given by adding
Substituting
for I in the equation
Then we obtain
This is the expression of linear speed. Substituting values given we get
Answer:
b)
Explanation:
By convention, the electric field lines (which are tangent to the direction of the electric field at a given point) always begin at positive charges, and finish at negative charges.
This is a consequence of the convention that states that the electric field has the direction of the trajectory of a positive test charge when released from rest in an electric field.
(As the positive charge would move away from positive charges and would be attracted by negative ones).
So, the combination of answers that is true is b) (positive, negative, positive).