<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
Answer:
a) W = 643.5 J, b) W = -427.4 J
Explanation:
a) Work is defined by
W = F. x = F x cos θ
in this case they ask us for the work done by the external force F = 165 N parallel to the ramp, therefore the angle between this force and the displacement is zero
W = F x
let's calculate
W = 165 3.9
W = 643.5 J
b) the work of the gravitational force, which is the weight of the body, in ramp problems the coordinate system is one axis parallel to the plane and the other perpendicular, let's use trigonometry to decompose the weight in these two axes
sin θ = Wₓ / W
cos θ = Wy / W
Wₓ = W sinθ = mg sin θ
Wy = W cos θ
the work carried out by each of these components is even Wₓ, it has to be antiparallel to the displacement, so the angle is zero
W = Wₓ x cos 180
W = - mg sin 34 x
let's calculate
W = -20 9.8 sin 34 3.9
W = -427.4 J
The work done by the component perpendicular to the plane is ero because the angle between the displacement and the weight component is 90º, so the cosine is zero.
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ
There are no choices on the list you provided that make such a statement,
and it's difficult to understand what is meant by "the following".
That statement is one way to describe the approach to 'forces of gravity'
taken by the theory of Relativity.