By afforestation.
by following recycle rule
by not using fossil file in future
Answer: 580 N
Refer to attached figure.
The angle of inclination is 22 degrees
weight (gravitational force) acts downwards.
Normal force is a contact force which acts perpendicular to the point of contact.
The horizontal component (mg cos 22 ) balances the normal force and the vertical component balances the frictional force.
Gravitational force on an object = mg
The normal force 

In order to answer this question ... strange as it may seem ...
we only need one of those measurements that you gave us
that describe the door.
The door is hanging on frictionless hinges, and there's a torque
being applied to it that's trying to close it. All we need to do is apply
an equal torque in the opposite direction, and the door doesn't move.
Obviously, in order for our force to have the most effect, we want
to hold the door at the outer edge, farthest from the hinges. That
distance from the hinges is the width of the door ... 0.89 m.
We need to come up with 4.9 N-m of torque,
applied against the mechanical door-closer.
Torque is (force) x (distance from the hinge).
4.9 N-m = (force) x (0.89 m)
Divide each side by 0.89m: Force = (4.9 N-m) / (0.89 m)
= 5.506 N .
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
Answer:
Sample Response: The windsurfer, his board, and the air and water around him are all made of matter. That matter is made up of very small particles called atoms.
Explanation:
i just finished lesson on edgenuity :)