Answer: Extrinsic motivation
Explanation:
This is an external motivation such as reward, desire to impress someone, prestige, etc which drives someone towards achieving a goal.
Refer to the figure below.
R = resistance.
Case 1:
The voltage source is V₁ and the current is 10 mA. Therefore
V₁ = (10 mA)R
Case 2:
The voltage source is V₂ and the current is 8 mA. Therefore
V₂ = (8 mA)R
Case 3:
The voltage across the resistance is V₁ - V₂. Therefore the current I is given by
V₁ - V₂ = IR
10R - 8R = (I mA)R
2 = I
The current is 2 mA.
Answer: 2 mA
Answer:
g= 3.86 m/s^2
Explanation:
given : Kepler-12b, has a diameter that is 1.7 times that of Jupiter (R_Jupiter = 6.99 × 10^7 m), but a mass that is only 0.43 that of Jupiter (M_Jupiter = 1.90 × 10^27 kg ).
to calculate gravity we use the formula
g = GM/r^2
g = 6.67×10^-11 × 0.43×1.9×10^27/( 1.7×6.99×10^7)^2
g = 3.859 ~ 3.86 m/s^2
Answer:
28√3 m
Explanation:
A = vertex where receiver is placed
S = focus
Bp = r = radius of the outside edge
Bc = 2r = diameter
The full explanation is shown in the picture attached herewith. Thank you and i hope it helps.