Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
The correct answer is <span>3)

.
</span>
In fact, the total energy of the rock when it <span>leaves the thrower's hand is the sum of the gravitational potential energy U and of the initial kinetic energy K:
</span>

<span>As the rock falls down, its height h from the ground decreases, eventually reaching zero just before hitting the ground. This means that U, the potential energy just before hitting the ground, is zero, and the total final energy is just kinetic energy:
</span>

<span>
But for the law of conservation of energy, the total final energy must be equal to the tinitial energy, so E is always the same. Therefore, the final kinetic energy must be
</span>

<span>
</span>
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The temperature change is 
Explanation:
From the question we are told that
The velocity field with which the bird is flying is 
The temperature of the room is 
The time considered is t = 10 \ seconds
The distance that the bird flew is x = 1 m
Given that the bird is inside the room then the temperature of the room is equal to the temperature of the bird
Generally the change in the bird temperature with time is mathematically represented as
![\frac{dT}{dt} = -0.4 \frac{dy}{dt} -0.6\frac{dz}{dt} -0.2[2 * (5-x)] [-\frac{dx}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4%20%5Cfrac%7Bdy%7D%7Bdt%7D%20-0.6%5Cfrac%7Bdz%7D%7Bdt%7D%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%20%5B-%5Cfrac%7Bdx%7D%7Bdt%7D%20%5D)
Here the negative sign in
is because of the negative sign that is attached to x in the equation
So
![\frac{dT}{dt} = -0.4v_y -0.6v_z -0.2[2 * (5-x)][ -v_x]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4v_y%20%20-0.6v_z%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%5B%20-v_x%5D)
From the given equation of velocity field



So
substituting the given values of x and t