M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2
Answer:
To calculate the age of a piece of bone
Explanation:
Carbon 14 is an isotope of carbon that is unstable and decays into Nitrogen 14 by emitting an electron. The decay rate of radioactive material is normally expressed in terms of its "half-life" (the time required by half the radioactive nuclei of a sample to undergo radioactive decay). The nice thing about carbon 14 is that its "half-life" is about 5730 years, which gives a nice reference to measure the age of fossils that are some thousand years old.
Carbon 14 dating is used to determine the age of objects that have been living organisms long ago. They measure how much carbon 14 is left in the object after years of decaying without having exchange with the ambient via respiration, ingestion, absorption, etc. and therefore having renewed the normal amount of carbon 14 that is in the ambient.
A rock is not a living organism, so its age cannot be determined by carbon 14 dating.
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N