Let us assume the upstream rowing rate of Alicia = x
Let us assume the downstream rowing rate of Alicia = y
We already know that
Travelling time = Distance traveled/rowing rate
Then
6/(x + 3) = 4/x
6x = 4x + 12
6x - 4x = 12
2x = 12
x = 6
Then
Rowing rate of Alicia going upstream = 6 miles per hour
Rowing rate of Alicia going downstream = 9 miles per hour.
Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
First, we get the difference between the kinetic energies such that,
difference = (220J - 120J)
difference = 100 J
The difference in kinetic energy is the equivalent of the potential energy which is calculated through the equation,
PE = mgh
To calculate for the height, we derive the equation in a form,
h = PE/mg
The product of the mass and acceleration due to gravity is the weight.
h = (100 J) / (5 N)
h = 20 m
<em>Hence, the answer is 20 m. </em>
I think it would be B because it is matter, since it has atoms, and it contains subatomic particles, which are smaller than atoms
Answer:
beta particles
Explanation:

Given mass = 14.0 g
Molar mass = 137 g/mol

According to avogadro's law, 1 mole of every substance weighs equal to its molecular mass and contains avogadro's number
of particles.
1 mole of cesium contains atoms =
0.102 moles of cesium contains atoms =
The relation of atoms with time for radioactivbe decay is:

Where
=atoms left undecayed
= initial atoms
t = time taken for decay = 3 minutes
= half life = 30.0 years =
minutes
The fraction that decays : 
Amount of particles that decay is = 
Thus
beta particles are emitted by a 14.0-g sample of cesium-137 in three minutes.