Answer: a) 95.07m b) 81.88 m
Explanation:
a)
For finding the distance when vehicle is going downhill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 95.07 m
b)
For finding the distance when vehicle is going uphill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 81.88 m
Under the Big Top elephant, Ella (2500 kg), is attracted to Phant, the 3,000 kg elephant. They are separated by 8
Answer:
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency is 15.7 m/s
Explanation:
The Doppler shift equation is given as follows;

Where:
f' = Required observed frequency = 20.0 kHz
f = Real frequency = 21.0 kHz
v = Sound wave velocity = 330 m/s
= Observer velocity = X m/s
= Source velocity = 0 m/s (Assuming the source is stationary)
Which gives;

330 -
= (20/21)*330
= 330 - (20/21)*330 = 15.7 m/s
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency = 15.7 m/s.
Answer:
<h2>0.069 N, in the X direction</h2>
Explanation:
According to Flemming's left hand rule, it sates that if the first three fingers of the left hand are held mutually at right angles to one another, the fore finger will point in the direction of magnetic field, the middle finger will point in direction of current, while the thumb will point to the direction of force.
Mathematically the law is stated as
F= BIL
given data
Magnetic field B= 0.43T
Current I= 4.9 A
length of conductor L= 3.3cm to meter , 3.3/100= 0.033 m
Applying the formula the force is calculated as
F= 0.43*4.9* 0.033= 0.069 N
According to Flemming's rule the direction of all parameters are mutually perpendicular to one another, then the Force is in the X direction
~Formula: Voltage= current• resistance
(V= Ir)
~Using this formula, plug in the numbers from the equation into the formula
~5=25i
~Now you have a one-step equation
~Divide by 25 on both sides and you should get your answer:
~I= 0.2 (which means current is 0.2)