Given:
m = 1160 kg
g = 9,81 m/s²
v = 2.5 m/s
Unknown:
k spring constant
x spring compression
1. equation to use is Newton's 2nd law and Hook's law:

2. equation to use, the energy of the spring must equal the energy of the satellite:

Combinig the two equations:
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
The question is asking to choose among the following choices that could complete the question about the inertia, base on my research and further investigation, the possible answer would be letter B. Gravity. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more
Answer:
See the answer below
Explanation:
<u>Independent variable</u>: Type of drug (Mem-Reen or placebo)
<u>Dependent variable</u>: memories
<u>Experimental group</u>: The group that was given Mem-Reen
<u>Control group</u>: The group that was given placebo
<u>Constants</u>: Food, hours of sleep, memory test procedures.
The independent variable is an input variable that produces effects on the dependent variable. As the variable is changed, it produces different effects on the dependent variable.
The dependent variable is the actual variable that is measured during an experiment. It is the main purpose of setting-up of an experiment.
The experimental group is also referred to as the treatment group while the control group is the group that does not receive treatment at all or they receive fake treatment/placebo.
Constants are unchanging variables included in experiments. They remain unchanged both in the treatment and the control group, otherwise, the outcome of the experiment will be unreliable.
Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb