Please post in English so i or someone else can help you.
The answer would be 21.6 but rounded up it would be 22J.
Answer:
the answer the correct is 3
Explanation:
Let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp
I = m
- m v₀
Let's calculate
I = 0.4 5.0 - 0
I = 2.0 N s
By Newton's law of action and reaction the force on the ball is equal to the force that the ball exerts on the foot, therefore the impulse on the foot of equal magnitude, but in the opposite direction
I = 2.0 Ns with 60°
When reviewing the answer the correct is 3
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated