First let us calculate for the angle of inclination using
the sin function,
sin θ = 1 m / 4 m
θ = 14.48°
Then we calculate the work done by the movers using the
formula:
W = Fnet * d
So we must calculate for the value of Fnet first. Fnet is
force due to weight minus the frictional force.
Fnet = m g sinθ – μ m g cosθ
Fnet = 1,500 sin14.48 – 0.2 * 1,500 * cos14.48
Fnet = 84.526 N
So the work exerted is equal to:
W = 84.526 N * 4 m
<span>W = 338.10 J</span>
Answer:
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck
Explanation:
The average speed is defined by the variation of the position between the time spent
v = Δx / Δt
since the position is a vector we must add using vectors, we will assume that the displacement to the right is positive, the total displacement is
Δx = 20 - 15 +20
Δx = 25 m
therefore we calculate
v = 25/75
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
<u>Explanation:</u>
Here, we have Four students measured the acceleration of gravity. The accepted value for their location is 9.78m/s2. Let's calculate which student’s measurement has the largest percent error :
<u>A. Student 4: 9.61 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>B. Student 3: 9.88 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>C. Student 2: 9.79 m/s2
</u>
Percentage of error =
% .
<u>D. Student 1: 9.78 m/s2</u>
Percentage of error =
% .
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
The heat released by the water when it cools down by a temperature difference

is

where
m=432 g is the mass of the water

is the specific heat capacity of water

is the decrease of temperature of the water
Plugging the numbers into the equation, we find

and this is the amount of heat released by the water.