Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Answer:
the difference between the two is that the candle forms an emission spectrum and the book an absorption spectrum.
the book it is observed in all directions so that its reflection has to be diffused
Explanation:
The ray of light emitted by a candle is the light generated by the temperature of the flame, which is made up of the emissions of a black body at this temperature plus the emissions of the chemical elements that make up the candle.
The Light reflected from the cover of a book is the same incident light spectrum minus the wavelengths that create transitions in the elements of the cover, these wavelengths will be seen as dark areas.
As a consequence of the above, the difference between the two is that the candle forms an emission spectrum and the book an absorption spectrum.
For the cover of the book form a specular reflection the incident rays are reflected in one direction and the rest would be dark, but in the book it is observed in all directions so that its reflection has to be diffused
Answer:
the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow.
Explanation:
We can answer this exercise using Gauss's law
Ф = ∫ e . dA =
/ ε₀
field flow is directly proportionate to the charge found inside it, therefore if we place a Gaussian surface outside the plastic spherical shell. the flow must be zero since the charge of the sphere is equal induced in the shell, for which the net charge is zero. we see with this analysis that this shell meets the requirement to block the elective field
From the same Gaussian law it follows that if the sphere is not in the center, the only effect it has is to create more induced charge at the closest points, but the net face remains zero, so it has no effect on the flow , so no matter where the sphere is, the total induced charge is always equal to the charge on the sphere.
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m