Answer:
Fa=774 N
Fb=346 N
Explanation:
We will solve this problem by equating forces on each axis.
- On x-axis let forces in positive x-direction be positive and forces in negative x-direction be negative
- On y-axis let forces in positive y-direction be positive and forces in negative y-direction be negative
While towing we know that car is mot moving in y-direction so net force in y-axis must be zero
⇒∑Fy=0
⇒
⇒
⇒
Given that resultant force on car is 950N in positive x-direction
⇒∑Fx=950
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒ 
⇒


Therefore approximately, Fa=774 N and Fb=346 N
The frequency of a sound is whatever frequency leaves the source. It doesn't change.
Voiced of swimmers at the pool don't change frequency in or out of the water. Only their speed and wavelength change.
The half-life equation
in which <em>n </em>is equal to the number of half-lives that have passed can be altered to solve for <em>n.</em>
<em>
</em>
<em>
</em>
Then, the number of half-lives that passed can be multiplied by the length of a half-life to find the total time.
<em>2 * 5700 = </em>11400 yr
Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).